درباره ما

کانون فرهنگی هنری گندم

🌾🌾🌾🌾🌾🌾

مدیریت کانون: دکتر محسن حبیبی،عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی

در ابتدای سال ۱۳۹۹ به دلیل شیوع بیماری کرونا و تعطیلی همه فعالیت های اجتماعی بویژه فعالیتهای آموزشی، دکتر محسن حبیبی تصمیم گرفتند تا به همراه تعدادی دانشجویان خود در رشته های مختلف علوم انسانی، گروهی را به منظور معرفی و تولید محصولات پاک فرهنگی تأسیس نمایند.

این گروه، نام «گندم» را برای خود برگزید. گندم برداشت شده از آن آیه مبارکه سوره بقره است که خداوند متعال برای مثال برای افزایش چند صد برابری برکت و نتایج حسنات، آنها را به رویش و تکثیر گندم مثال زده است. در این آیه شریفه گندم به عنوان نمادی برای برکت کارهای نیک مورد استفاده قرار گرفته است. به همین دلیل گندم برای نام این گروه برگزیده شد، به این امید که بنیان طیبه و پاک مؤسسه فرهنگی هنری گندم هم بتواند دارای ثمراتی پاک و‌ مفید برای جامعه و مردم باشد. از طرفی گندم یعنی گام نهادن در مسیر و دارای اشارات متنوع دیگری مانند رجوع به طبیعت، حاصل خیزی، دارای ریشه بودن و … نیز می باشد.

اعضاء گندم را در ابتدا تنها دانشجویان رشته‌های فلسفه و الهیات دانشگاه علامه طباطبائی تشکیل داده بودند، اما در ادامه مسیر دانشجویانی از دیگر دانشگاه‌ها مانند تهران، امام صادق (علیه‌السلام)، شهید بهشتی، شهید مطهری و …. از رشته‌های متنوع‌تری همچون هنر، روانشناسی، جامعه‌شناسی، حقوق، اقتصاد، رسانه و … و حتی برخی طلاب حوزه‌های علمیه به این گروه پیوستند و در این جمع فعالیت دارند.

هدف موسسه گندم:
تولید محتوای فرهنگی و هنری پاک با استفاده از ظرفیت دانشجویان، طلاب و فعالان فرهنگی علاقه‌مند.

اصول حاکم بر گندم:

گندم برای فعالیتهای خود پنج اصل را در نظر دارد:
۱. امیدبخشی
۲. آگاهی بخشی
۳. انطباق بر اصول اخلاقی
۴. انطباق بر اصول اساسی دین اسلام
۵. انطباق بر اصول انقلاب و نظام اسلامی

اعتلای این ۵ اصل هدف اصلی گندم در همه فعالیت‌های خود محسوب می‌شود.

ساختار موسسه گندم:
برای نظم دادن و عمق بخشی به کارها علاوه بر حضور برخی افراد در گروه‌های تولید محتوا؛ چند گروه مدیریتی نیز راه‌اندازی شده است که عبارتند از گروه دبیران، گروه اجرایی، شورای سردبیری و گروه مسابقات.

تولید محتوا:
همانگونه که بیان شد هدف اصلی گندم تولید محتوای فرهنگی و هنری پاک است، پی به این منظور اعضای گروه گندم در کارگروه‌های شش‌گانه کودک، خانه و خانواده، کتاب، فیلم، دین و اندیشه و تولید هنری و رسانه‌ای تقسیم و برای هر کارگروه یک دبیر انتخاب شده است.

کارگروه‌ها نیز برای خود زیرگروه‌هایی را تعریف و طراحی کردند تا بتوانند برنامه‌ریزی کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدتی را طراحی کرده و و در سر موعد مقرر تولیدات خود را عرضه نمایند.

شیوه کار:
گندم برای عرضه محصولات خود از امکانات فضای مجازی بهره گرفته است. تمام فعالیتها و ارتباطات اعضاء با هم فضای مجازی صورت می‌گیرد و برای ارائه محصولات به افراد علاقه‌مند هم از فضاهایی همچون سایت اختصاصی، پیج اینستاگرام و توییتر، کانال‌هایی در پیام رسان‌های بله، تلگرام، سروش، ایتا و گپ بهره می‌برد.

فعالیت‌ها در گندم مانند یک هیئت مذهبی کاملا رایگان و بر اساس نیات پاک اعضای آن و با دغدغه‌مندی انجام می‌شود و اعضای آن هیچ‌گونه منفعت و سود مادی و مالی در آن برای خود در نظر نگرفته‌اند.

از نظر مالی هم تاکنون هیچگونه حمایت مالی از هیچ نهاد و ارگان رسمی و غیر رسمی و یا شخصیت حقیقی به گندم کمکی صورت نگرفته است و این موسسه تماما با استفاده از خدمات رایگان اعضای خود اداره شده است.
تنها حمایت صورت گرفته از سوی جهاد دانشگاهی واحد علامه طباطبائی صدور مجوز و در اختیار قرار دادن یک میز با امکانات ادارای به گندم بوده است.

مجوز:
کانون فرهنگی هنری گندم، در ابتدای تیرماه ۹۹ مجوز خود را از جهاد دانشگاهی واحد دانشگاه علامه طباطبائی اخذ کرده و تاکنون موفق به تولید محتوا در مناسبت‌های مختلف شده است.
در ابتدای فعالیت حاصل تلاش گروه گندم به فراخور دوران قرنطینه بیماری کرونا، ۵ بسته فرهنگی در خانه سبز بمانیم است که تقدیم هم‌میهنان ارجمند شد.
اما در ادامه مسیر گندم توانسته محتوایی تحلیلی و عالمانه در همه مناسبتها و اتفاقات فرهنگی و هنری برای ارائه داشته باشد. علاوه بر تولید مطالبی مفید و قابل انتشار، گندم در چند موقعیت زمانی مسابقاتی صوتی را با استفاده از امکانات و ظرفیت‌های فضای مجازی با مشارکت با استفاده از امکانات و ظرفیت‌های فضای مجازی با مشارکت با آستان قدس رضوی برگزار کرده است.

هزینه و منابع مالی گندم:
در گندم افراد مانند یک هیئت مذهبی کار می‌کنند و فعالیتها تبرّعی است و منابع و حمایت مالی خاصی هم برای آن وجود ندارد.
البته گندم در نظر دارد با عقد قراردادهایی بتواند در پروژه‌ها و طرحهایی حضور پیدا کند تا به منابع مالی مورد نیاز کارهای توسعه ای در آینده دست یابد. در این صورت بخشی از منابع مالی حاصله به افراد دخیل در آن فعالیت و بخشی نیز برای هزینه‌های جاری گندم صرف خواهد شد.

گندم امید دارد با بهره‌گیری از اعضاء متعهد، متخصص و دغدغه‌مند خود بتواند گامی درست و اساسی در عرصه مسیر رشد فرهنگ ایران اسلامی برداشته و به نوبه خود نقشی در تحقق و اعتلای اهداف نظام اسلامی ایفا نماید.

راه‌های ارتباط با کانون گندم:

تلگرام:
http://gandom_team@
سروش:
http:// http://sapp.ir/gandom_team
بله:
https://ble.ir/gandom_team
اینستاگرام:
https://instagram.com/gandom_team
واتساپ:
https://chat.whatsapp.com/CrHoQxWlhawEPp64id88qU
وب سایت:
http://www.gandomteam.ir