خانه و خانواده دین و اندیشه

زینب کبری، بانوی صبر و مقاومت

نوشته شده توسط admin

بانوی صبر و مقاومت


نام: زینب (سلام الله علیها)
نام پدر: حضرت امیرالمؤمنین امام علی بن ابی‎طالب (علیه السلام)
نام مادر: حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)
تاریخ ولادت: پنجم جمادی الأولی سال پنجم (یا ششم) هجری قمری
محل تولد: مدینه منوره
همسر: عبدالله بن جعفر بن ابی‎طالب
تعداد فرزندان: ۴ پسر (علی، عون، محمد، جعفر) و یک دختر (ام کلثوم)
وفات: شب یکشنبه ۱۵ رجب سال ۶۲ هجری قمری
محل دفن: شام

🍀 حضرت زینب کبرى (سلام الله علیها) سومین فرزند و دختر بزرگ خانه امام علی‌ (علیه السلام) و فاطمه‌ (سلام الله علیها) و یکی از شخصیت‌های بی‌نظیر و مؤثر عالم اسلام است که در روز پنجم جمادى‌الاولى سال پنجم یا ششم هجرى قمرى (پس از صلح حدیبیه و دو سال بعد از ولادت امام حسین بن على (علیه السلام) در محلّه بنى‌هاشم شهر مدینه منوّره دیده به جهان گشودند.
پدر عظیم‌الشأن آن حضرت‌ (سلام الله علیها)، اوّلین پیشواى شیعیان حضرت امیرالمؤمنین امام على بن ابی‌طالب (علیه السلام) و مادر گرامیشان حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) می‌باشند و محیطى که حضرت زینب (سلام الله علیها) در آن رشد کرد، مهبط جبرئیل امین و جایگاه وحى سرمدى بود.

🍀 در زمان تولد که وجود مقدس زینب کبری (سلام الله علیه)، جد بزرگوارشان پیامبر اکرم (صل‌الله‌علیه‌وآله) در سفر بوده و در مدینه حضور نداشتند؛ لذا پس از تولد حضرت زینب(سلام‌الله‌علیها)، صدیقه طاهره (سلام الله علیها) به امیرالمؤمنین (علیه السلام) فرمود که چون پدرم در سفر هستند و در مدینه حضور ندارند، شما این دختر را نام بگذارید. آن حضرت (علیه‌السلام) فرمود: من بر پدر شما سبقت نمی‌گیرم، صبر نما که به این زودی رسول خدا (صل الله علیه وآله) باز خواهد گشت و هر نامی را که صلاح بدانند، بر این کودک می‌نهند. پس از ۳ روز، رسول خدا (صل الله علیه وآله) مراجعت فرموده و همان گونه که رسم و سیره آن حضرت (صل الله علیه وآله) بود،نخست، به منزل حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) وارد گشتند. امام علی (علیه السلام) خدمت آن حضرت (صل الله علیه وآله) فرمودند: یا رسول الله! خداوند متعال دختری به دخترت عطا فرموده است، نامش را معین فرمایید. پیامبر (صل الله علیه وآله) فرمودند: اگر چه فرزندان فاطمه (سلام الله علیها)، اولاد من می‌باشند، لکن امر ایشان با پروردگار عالم است و من منتظر وحی می‌باشم. در این حال، جبرئیل نازل شد و عرض کرد: یا رسول الله! حق تو را سلام می‌رساند و می‌فرماید: «نام این مولود را ” زینب ” بگذار، چرا که این را در لوح محفوظ نوشته‌ایم.» رسول اکرم (صل الله علیه وآله) قنداقه آن مولود گرامی را طلبید و به سینه چسبانید، بوسید و نامش را زینب نهاد و فرمود: ” به حاضرین و غایبین امت، وصیت می‌نمایم که حرمت این دختر را پاس بدارند. همانا که او به خدیجه کبری (علیهاالسلام) شبیه است. “
یکی از معانی این سخن رسول اکرم (صل الله علیه وآله) این است که همانگونه که فداکاری‌های حضرت خدیجه (سلام الله علیها) در پیشبرد اهداف پیامبر و اسلام بسیار ثمربخش بود، ایثار، صبر و استقامت زینب کبری (سلام الله علیه) در راه خدا نیز در بقا و جاودانگی اسلام از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

🍀 ” زینب ” به معنای ” زینت پدر “، نامی است که خداوند برای دختری انتخاب کرد، که با انجام رسالت خویش زینت بخش تاریخ و موجب افتخار و سرافرازی خاندان وحی و ولایت گشت و در تاریخ کربلا که تاریخ جاودانگی اسلام و تشیع می‌باشد، درخشان و جاودانه گردید.
نام و حیات مبارک حضرت زینب کبری‌ (سلام الله علیها)، با نام مبارک امام حسین (علیه السلام)، شهدای کربلا و نهضت عاشورا قرین می‌باشد.
زینب کبرى (سلام الله علیها) در فاجعه خونبار کربلا، ده‌ها تن از بهترین و عزیزترین کسان و فرزندانش و از جمله برادر عزیزش؛ امام حسین (علیه السلام) را از دست داد.
۲ نفر از فرزندان حضرت زینب (سلام الله علیها) به نام‌های عون و محمد نیز در حادثه عاشورا، در رکاب دائی بزرگوارشان، حضرت امام حسین (علیه السلام) به فیض شهادت نایل گردیدند.
در تداوم نهضتی که حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) در حمایت از امام معصوم زمان خویش (علیه‌السلام) و مقابله با باطل در پیش گرفت، حضرت زینب (سلام الله علیها) نیز در واقعه کربلا (مرحله نخست؛ مرحله مبارزه، جهاد و شهادت)، با ایثار و شجاعت، دوشادوش امام معصوم (علیه‌السلام) حضور داشت و پس از شهادت او نیز (مرحله دوم؛ مرحله پیام رسانى و بیدارگرى)، با شجاعت تمام، پیام قیامش را به جهانیان ابلاغ کرد. اگر نهضت امام حسین (علیه السلام) در همان مرحله نخست، خلاصه مى‏شد و کسى نبود که پیام نهضت آن حضرت (علیه السلام) را به گوش مردم آن زمان برساند.

🍀 رسالت راستین حضرت زینب کبری (سلام الله علیها) به عنوان شیرزن دشت کربلا، زمانی آغاز شد که پس از به شهادت رسیدن حضرت اباعبدالله الحسین (علیه السلام) و هفتاد و دو تن از یاران ایشان، با ایراد سخنان آتشین به بیدارگری مردم کوفه و ستیز با ستمکاران و یزیدیان پرداخت.
حضرت زینب کبری (سلام الله علیها) به جهت علاقه فراوانی که به برادرش امام حسین (علیه السلام) داشت و این که می‌داند که باید در تمام صحنه‌ها و لحظه‌ها در کنار آن امام همام (علیه السلام) باشد، در ازدواج با پسر عموی خویش (عبدالله بن جعفر) ـ که پنج سال از او بزرگتر بود ـ شرطی بسیار نیکو مبنی بر اینکه هرگز و در هیچ لحظه‌ای از برادرش (حضرت امام حسین (علیه السلام) جدا نشود و هر گاه امام حسین (علیه السلام) خواست به سفر برود، زینب (سلام الله علیها) بتواند همراه برادرش برود و عبدالله از رفتن وی ممانعت نکند، قرار داد، تا از وظیفه مهم خود باز نماند.

🍀 در بیان مقام علمی حضرت زینب (سلام الله علیه) همین بس که ایشان در زمان اقامت پدر بزرگوارشان امام علی (علیه السلام) در کوفه، برای زنان، مجلس تفسیر قرآن برپا می‌کردند و در زمان بیماری امام سجاد (علیه السلام)، مردم برای پاسخ سوالات شرعی خود، مرجعی جز حضرت زینب (سلام الله علیها) نداشتند.

🍀 حضرت زینب کبری (سلام الله علیها) پس از ۵۶ سال حیات مبارک دنیایی و تحمل آلام، محنت‌ها و مصائب گوناگون و دفاع شجاعانه از حریم مقدس ولایت و امامت، به دلیل قحطی در شهر مدینه [یا در واقعه حرّه سال ۶۲ هجرى] به همراه همسر گرامیشان عبدالله بن جعفر ـ که در شام (دمشق / سوریه) زمین هایى داشت ـ به آن شهر مسافرت نموده و در ۱۵ رجب سال ۶۲ هجرى قمرى (حدود یکسال و نیم پس از واقعه خونبار و جانسوز عاشورای حسینی  وفات نموده و بدن مطهر آن بانوى عظیم الشأن (سلام الله علیها) در همان‎جا مدفون گردید.

منبع: خلاصه شده از سایت باشگاه خبرنگاران جوان: yjc.ir

🌾🌾🌾🌾


gandomteam.ir
gandom_team@

درباره نویسنده

admin

دیدگاهتان را بنویسید