خانه و خانواده

حضرت معصومه سلام‌الله‌علیها، شبیه‌ترین دختر به مادر شیعه

نوشته شده توسط admin

شبیه‌ترین دختر به مادر شیعه؛

این لقب، كه از سوى امام معصوم به حضرت معصومه (سلام الله علیها) داده شده، گویاى جایگاه والاى ایشان است؛


عالمه‌ی عارفه
مقام علم و عرفان ایشان  در مرحله‌ای است كه در فرازی از زیارتنامه او چنین می خوانیم:
«السلام علیك ایتها الطاهرة الحمیدة البرة الرشیدة التقیة الرضیة المرضیة» : (سلام بر تو ای بانو پسندیده نیك سرشت، ای بانوی رشد یافته، پاك طینت، پاك روش، شایسته و پسندیده).

حال سوالی که مطرح می شود این است که باتوجه به اینکه ازدواج، سنت پیامبر است و حضرت معصومه (سلام الله علیها)، عالمه ی عارفه؛ چرا ایشان به این سنت حسنه عمل نکرده اند؟
در این که حضرت معصومه (سلام الله علیها) ازدواج نکرده اتفاق نظر هست و در مورد علت عدم ازدواج ایشان نظریات مختلفی گفته شده است:

علت اول: در تاریخ یعقوبی آمده است که حضرت موسی بن جعفر (علیه السلام) وصیت کرده بود که دخترانش شوهر نکنند و برای همین هیچ یک از دختران آن حضرت شوهر نکردند جز یکی از دخترانش به نام ام سلمه که در مصر به همسری قاسم بن محمد بن جعفر بن محمد در آمد و به خاطر این ازدواج مسایلی پیش آمده و قاسم قسم خورد که منظور او از ازدواج با او این بود که به او محرم شود و او را حج ببرد. لکن این نظریه را نمی توان به این آسانی پذیرفت چون در اصول کافی آمده است که حضرت امام موسی بن جعفر (علیه السلام) کار شوهر کردن و شوهر دادن دخترانش را به پسرش حضرت امام رضا واگذار کرد و فرمود : اگر علی خواست آنان را شوهر می دهد و اگر نخواست شوهر نمی دهد. و جز پسرم علی هیچ کس حق ندارد دخترانم را شوهر بدهد . نه برادران دیگرشان، نه عموهایشان و نه سلطان وقت هیچکدام حق ندارند در امر ازدواج دخترانم دخالت کنند. در ضمن «الاشاره و النص علی ابن الحسن الرضا (علیه السلام) بر اساس این روایت، نمی توان گفت که امام موسی بن جعفر (علیه السلام) وصیت به عدم ازدواج کرده بلکه وصیت کرده که امر ازدواج دخترانش به امام رضا (علیه السلام) مربوط است و دیگران حق دخالت ندارند.

علت دوم: از دیدگاه برخی ، خفقان شدید هارونی باعث شد که دختران امام موسی بن جعفر (علیه‌السلام) نتوانند ازدواج کنند و در عصر هارون خفقان و استبداد و ستم به جایی رسید که کسی جرأت نداشت به خانه امام موسی بن جعفر رفت و آمد کند . اگر کسی نتواند به خانه امام رفت و آمد داشته باشد، به طور یقین نمی تواند خیال دامادی آن حضرت را در سر بپروراند.
اگر بخواهیم این مسأله را بیشتر توضیح بدهیم باید بگوییم که هارون می خواست کاری کند که نسل امام موسی بن جعفر کم گردد و یکی از راه های این، جلوگیری از ازدواج زنان و دختران این خاندان است و بطور طبیعی اگر دختران و زنان شوهر نکنند، نسل آل علی (علیه السلام) کم می گردد و کمی این نسل برای دستگاه خلافت بسیار مطلوب بود و علت کشتار آن همه سادات هم می تواند همین باشد که این نسل بر افتد.

علت سوم: درباره کفویت گفتنی است؛ کفو و هم شأن بودن به معنای هم درجه و همسان بودن در مقامات معنوی نیست؛ بلکه کفو این است که زن و شوهر در کمالات معنوی و صفات درونی ضد هم نباشند. به عنوان مثال، هر دو مسلمان باشند، هر دو معتقد به امامت امامان معصوم باشند و هر دو انقلابی و شجاع باشند. اگر یکی مسلمان و دیگری کافر باشد، کفو نیستند. اگر یکی به حقانیت راه امام حسین (علیه السلام) معتقد باشد و یکی نباشد، در این صورت کفو نیستند. اگر زنی دشمن امام علی (علیه السلام) باشد و مردی عاشق آن حضرت باشد در این صورت کفو نیستند و اگر به این صورت با هم متضاد باشند نمی‌توانند با هم ازدواج کنند و اگر ازدواج کنند با هم نمی سازند.
پیامبر با زنان متعددی ازدواج کرد و هیچ کدام از آنها در درجات معنوی به پای آن حضرت نمی رسید. حضرت زینب (سلام الله علیها) و عبدالله بن جعفر طیار با هم کفو بودند چون هر دو مسلمان، مؤمن، عاشق پیامبر، عاشق امام علی (علیه السلام) و عاشق امام حسن و امام حسین (علیهما‌السلام) بودند و هیچ گونه تضادی بینشان نبود و اگر او با زینب کبری کفو نبود اجازه رفتن به کربلا نمی داد و اجازه نمی داد دو پسرش در کربلا به شهادت برسند و علت ازدواج نکردن دختران حضرت امام موسی بن جعفر و به خصوص حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها) این بود که جوانان و مردان آن زمان از ترس حکومت هارون نمی توانستند با امام موسی بن جعفر علیه السلام خویشاوند بشوند و از این جهت حضرت معصومه کفو نداشت چون خانواده امام موسی بن جعفر (علیه‌السلام) ضد حکومت عباسی بودند و حکومت عباسی هم دشمنان خود را نابود می کردند. به این جهت از ترس حکومت هارون کسی نمی توانست به آنان نزدیک بشود.

حضرت معصومه (سلام الله علیها) الگوی دختران مسلمان امروزی:
یک دختر مسلمان امروزی باید راهی را انتخاب نماید که طی آن به رشد و شکوفایی برسد. دختران امروز و زنان فردا نیمی از جمعیت جامعه را تشکیل می‌دهند و بنابراین نقشی تعیین‌کننده در سعادت و شقاوت اجتماع دارند.
اگر دختری از حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها) الگو بگیرد، قطعا نه تنها موجبات رشد و شکوفایی خود که بلکه مایه‌ی رشد تمام جامعه می‌گردد. لذا یک بانوی مسلمان امروزی باید راجع به الگوهای خود در جامعه‌ی اسلامی؛ شخصیت‌هایی همچون حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)، حضرت معصومه (سلام الله علیها) و حضرت زینب (سلام الله علیها) آگاهی کاملی پیدا کند. تا بعد از حصول این آگاهی، خود را از لحاظ رفتاری و اخلاقی به آن بزرگوران نزدیک‌تر کند.

🌾منابع:
راز عدم ازدواج حضرت معصومه (سلام الله علیها)، سید جواد حسینی، فرهنگ کوثر ۱۳۸۶ شماره ۶۹
ازدواج نکردن حضرت معصومه (سلام الله علیها)، سایت پرسمان دانشگاهیان،۱۳۹۱
علت ازدواج نکردن حضرت معصومه سلام الله علیها چه بوده است؟ پایگاه اطلاع رسانی حوزه، ۱۳۹۴

🌾🌾🌾🌾


gandomteam.ir
gandom_team@

درباره نویسنده

admin

دیدگاهتان را بنویسید